Laptop MSI Katana 17 HX B14WFK i7 / 16GB / 1TB SSD / 17.3" QHD 240Hz IPS / NVIDIA GeForce RTX 5060 / NoOS / black
17,3” (43,9 cm) / NVIDIA GeForce RTX 5060 / Intel i7-14650HX 2.2GHz / 16GB / 1TB SSD / Brez| Brand: | MSI |
| Category: | Gaming Laptops |
| Code: | NB17MS00003 |
| Stock: | 2 |
| Warranty: | 2 years (1 year on battery |
Prices are visible only to users! Login
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics | NVIDIA GeForce |
| Touchscreen | Ne |
| Operating System | Brez |
| SSD | Yes |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| RAM | 16GB |
| Processor Description | Intel i7-14650HX 2.2GHz |
| Processor | Intel i7 |
| Screen Resolution | 2560 X 1440 |
| Screen Diagonal | 17,3” (43,9 cm) |
| Condition | NEW |
| Warranty | 2 leti (1 leto na baterijo) |
| Stock | In stock |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Device Type | gamerski prenosniki |
| Illuminated Keyboard | Yes |
| Brand | MSI |
Designed for gamers who demand more – more power, speed and control. Katana 17 HX B14WFK combines cutting-edge technology with legendary design, so you overcome every challenge and win every battle.
MSI Katana 17 HX B14WFK – Unlock your power. Take your fate into your own hands.
Designed for gamers who demand more – more power, more speed, more control. Katana 17 HX B14WFK combines the latest technology with legendary design, allowing you to overcome every opponent and win every battle.
Processor Intel Core i7 - 14650HX 2.2 GHz (max up to 5.20 GHz, 30MB cache)
Display 17.3" (43.9 cm) IPS QHD (2560x1440), refresh rate 240Hz, 300 nits, matte
Memory 16GB DDR5-5600 (2*8GB), 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD drive
Graphics card GeForce RTX 5060 (8GB GDDR7)
Operating system /
Features:
- DDR5-5600 (2 slots - occupied, support up to max 96GB)
- Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6E + Bluetooth v5.3
- HD webcam (30fps@720p)
- Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0
- touchpad, numeric keypad, backlit keyboard with 4-zone RGB
- speakers 2 x 2W
- black housing
Expansion slots:
- 1x M.2 SSD NVMe PCIe Gen4 slot (max up to 4TB)
Interfaces:
- 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz)
- 3x USB3.2 Type-A Gen2
- 1x USB3.2 Type-C Gen2 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0)
- 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
- 1x RJ45 LAN
Dimensions: 398 x 275.6 x 27.8 mm
Battery: 4-cell/4S1P, 75 WHrs
Weight: 2.7 kg
* We reserve the right to errors on the website in both image and text parts and do not assume responsibility for them.