Laptop LENOVO V15 G5 IRL 39.6 cm (15.6'') / FHD / Core i5 / 16 GB / 512 GB SSD / Windows 11 Pro / Black
15,6" (39,6 cm) / Intel Graphics / Intel Core i5-13420H 2.10GHz / 16GB / 512GB SSD / Windows 11 Pro| Brand: | LENOVO |
| Category: | Laptops |
| Code: | NB15LE00139-2 |
| Stock: | More than 5 Coming soon |
| Arrival date: | 01.06.2026 |
| Warranty: | 3 years |
Prices are visible only to users! Login
| Brand | LENOVO |
| Stock | In stock |
| Warranty | 3 leta |
| Condition | NEW |
| Screen Diagonal | 15,6" (39,6 cm) |
| Screen Resolution | 1920 X 1080 |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Description | Intel Core i5-13420H 2.10GHz |
| RAM | 16GB |
| Disk Capacity | 512GB SSD |
| SSD | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Touchscreen | Ne |
| Graphics | Integrirana |
| Graphics Description | Intel Graphics |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US International + SLO gravura |
| Illuminated Keyboard | Ne |
| Device Type | Poslovni, FHD |
The Lenovo V15 G5 IRL laptop combines elegant design with powerful performance. It is an excellent choice for business and home use. It is powered by an Intel Core i5-13420H processor, with 16 GB of memory capacity. For data storage, a 512 GB SSD drive is available. Windows 11 Pro operating system is installed.
Processor Intel Core i5-13420H 2.1 GHz (up to 4.6 GHz, 12MB cache)
Display 15.6" (39.6 cm) FHD TN(1920x1080) 250 nits, matte
Memory 16 GB, 512 GB PCIe 4.0x4 NVMe SSD (M.2 2242)
Integrated Intel Graphics card
Operating system: Windows 11 Pro
Features:
- DDR5-5200 (two slots, one occupied, support up to max 32GB)
- Stereo speakers 2×1.5W
- HD 720p webcam with privacy shutter + microphone
- LAN 100/1000, Wi-Fi 6 (802.11ax 2×2) + Bluetooth 5.2
- Discrete TPM 2.0
- Buttonless touchpad (Mylar multi-touch)
- MIL-STD-810H certified
- TÜV Rheinland Low Blue Light
Interfaces:
- 2x USB Type-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
- 1x USB Type-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB Power Delivery (20V) and DisplayPort 1.2
- 1x HDMI 1.4b
- 1x 3.5mm combo audio
- 1x LAN RJ45
Battery: 47Wh
Dimensions: 359.2 x 235.8 x 18.3 mm
Weight: from 1.61 kg
Color: Black
* We reserve the right to errors on the website in both image and text parts and do not assume responsibility for them.