Laptop LENOVO V15 G5 IRL 39,6 cm (15.6'') / FHD / Core 5 / 16 GB / 1 TB SSD / Windows 11 Pro / black
15,6" (39,6 cm) / Intel Graphics / Intel Core 5 210H 2.20 GHz / 16GB / 1TB SSD / Windows 11 Pro| Brand: | LENOVO |
| Category: | Laptops |
| Code: | NB15LE00138XM-2 |
| Stock: | More than 5 |
| Warranty: | 3 years |
Prices are visible only to users! Login
| Brand | LENOVO |
| Stock | In stock |
| Warranty | 3 leta |
| Condition | NEW |
| Screen Diagonal | 15,6" (39,6 cm) |
| Screen Resolution | 1920 X 1080 |
| Processor | Intel Core 5 |
| Processor Description | Intel Core 5 210H 2.20 GHz |
| RAM | 16GB |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| SSD | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Touchscreen | Ne |
| Graphics | Integrirana |
| Graphics Description | Intel Graphics |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | SLO/CRO keyboard |
| Illuminated Keyboard | Ne |
| Device Type | Poslovni, FHD |
The Lenovo V15 G5 IRL laptop combines elegant design with powerful interior. It is an excellent choice for business and home use. It is powered by an Intel Core 5 210H processor with a clock speed of 2.20 GHz, and the memory capacity is 16 GB, with all RAM slots occupied. A 1 TB SSD drive is available for data storage. The laptop features a 15.6" (39.6 cm) display with a resolution of 1920 X 1080, integrated Intel Graphics, and runs on Windows 11 Pro. Note that it does not have a touchscreen and comes without an optical drive.
Processor Intel Core 5 210H 2.20 GHz (up to 4.8 GHz, 12MB cache)
Display 15.6" (39.6 cm) FHD IPS (1920x1080) 300 nits, matte
Memory 16 GB, 1 TB PCIe 4.0x4 NVMe SSD (M.2 2242)
Integrated Intel Graphics card
Operating system: Windows 11 Pro
Features:
- DDR5-5200 (two slots, all slots occupied, support up to max 32GB)
- Stereo speakers 2×1.5W
- HD 720p webcam with privacy shutter + microphone
- LAN 100/1000, Wi-Fi 6 (802.11ax 2×2) + Bluetooth 5.2
- Discrete TPM 2.0
- Buttonless touchpad (Mylar multi-touch)
- MIL-STD-810H certified
- TÜV Rheinland Low Blue Light
Interfaces:
- 2x USB Type-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
- 1x USB Type-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB Power Delivery (20V) and DisplayPort 1.2
- 1x HDMI 1.4b
- 1x 3.5mm combo audio
- 1x LAN RJ45
Battery: 47Wh
Dimensions: 359.2 x 235.8 x 18.3 mm
Weight: from 1.61 kg
Color: Black
* We reserve the right to errors on the website in both image and text parts and do not assume responsibility for them.