Laptop MSI Prestige 16 AI+ MercedesAMG B2VMG Core Ultra 9 / 32GB RAM / 1TB SSD / 16" OLED UHD+ / Intel Arc 140V / Windows 11 Pro (silver)
16,0" (40,6 cm) / Intel Arc 140V GPU (16GB) / Intel Core Ultra 9 288V - 3.30GHz / 32GB / 1TB SSD / Windows 11 Pro| Brand: | MSI |
| Category: | Business Laptops |
| Code: | NB16MSI00002 |
| Stock: | More than 5 |
| Warranty: | 2 years |
| Graphics Description | Intel Arc 140V GPU (16GB) |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Touchscreen | Ne |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| SSD | Yes |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| RAM | 32GB |
| Processor Description | Intel Core Ultra 9 288V - 3.30GHz |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Screen Resolution | 3840 X 2400 |
| Screen Diagonal | 16,0" (40,6 cm) |
| Condition | NEW |
| Warranty | 2 leti |
| Stock | In stock |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Illuminated Keyboard | Yes |
| Brand | MSI |
MSI Prestige 16 AI+ Mercedes-AMG B2VMG is a prestigious business laptop developed in collaboration with Mercedes-AMG Motorsport, which combines top-tier performance, advanced AI functions and distinctive design. It is designed for demanding professionals, executives and creators who need a reliable mobile workstation with a distinctive identity. The large screen enables comfortable work with demanding projects, while optimized architecture ensures smooth multitasking and high productivity.
Lightweight yet robust housing and exclusive AMG design details create a device that stands out in both business and creative environments. It is an ideal choice for companies and individuals who want to combine technological advancement, mobility and recognizable prestige in one device.
Processor Intel Core Ultra 9 288V 3.3 GHz (up to 5.1 GHz, 12MB cache)
Screen 16.0" (40.6 cm) OLED UHD+ (3840x2400), VESA DisplayHDR True Black 600, 400nits
Memory 32GB, NVMe SSD PCIe Gen4 1TB disk (M.2-2280 M-Key)
Integrated graphics Intel Arc 140V GPU (16GB)
Operating system Windows 11 Pro
Features
- LPDDR5x-8533 (not upgradeable)
- LAN Gigabit INTEL/WGI219V, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 + Bluetooth v5.4
- speakers 2x2W, 3x microphone, IR 5MP webcam (30fps@1944p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+) with privacy shutter
- touchpad, illuminated numeric keypad
- fingerprint reader
- Trusted Platform Module (dTPM) 2.0
- combination of metal (MgAl) - plastic housing
- included wireless mouse
Interfaces
- 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0)
- 1x Type-A USB 3.2 Gen2
- 1x SD (XC/HC) memory card reader
- 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz)
- 1x LAN (RJ45)
- 1x combined audio input/output
Battery: 4-cell, 99.9Wh
Dimensions: 358.4 x 254.4 x 16.85-18.95 mm
Weight: 1.5 kg