Laptop HP OMEN 16 Gaming Ultra 7 / 16GB / 1TB SSD / 16" WUXGA IPS 144Hz / NVIDIA GeForce RTX 5060 / Windows 11 Home (black)
16,0" (40,6 cm) / NVIDIA GeForce RTX 5060 / Intel Core Ultra 7-255H 1.5GHz / 16GB / 1TB SSD / Windows 11 Home| Brand: | |
| Category: | Gaming Laptops |
| Code: | NB16HP00014 |
| Stock: | More than 5 |
| Illuminated Keyboard | Yes |
| Screen Diagonal | 16,0" (40,6 cm) |
| Screen Resolution | 1920 X 1080 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Description | Intel Core Ultra 7-255H 1.5GHz |
| RAM | 16GB |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| SSD | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Touchscreen | Ne |
| Graphics | NVIDIA GeForce |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Stock | In stock |
| Brand | HP |
The HP OMEN 16 is a gaming laptop with an Intel Core Ultra 7 processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 graphics. It offers high performance, a fast display, and advanced cooling for gaming and demanding tasks.
The HP OMEN 16 is a powerful next-generation gaming laptop designed for users who need high computing power for modern games, content creation and demanding professional applications. It is powered by an Intel Core Ultra 7 processor with AI acceleration , which enables smooth multitasking and optimizes system performance in real time. The NVIDIA GeForce RTX 5060 dedicated graphics card provides excellent graphics performance for playing the latest titles, working with 3D content or multimedia production.
A large 16-inch high-resolution display with a fast refresh rate delivers clear and fluid images, enhancing your gaming experience and productivity at work. An advanced cooling system and gaming design ensure stable performance even under heavy loads, while an RGB backlit keyboard complements the signature OMEN look. The HP OMEN 16 is a versatile solution for gamers, creators, and power users who need a powerful laptop for work and play.
Intel Core Ultra 7 255H 1.5 GHz processor (up to 5.1 GHz, 24 MB cache)
Display 16.0" (40.6 cm) WUXGA (1920 x 1200), 300nits
16GB memory, 1TB SSD M.2 PCI Express 4.0 drive
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB Graphics Card ( TOPS 74 )
Operating system Windows 11 Home
Features:
- Intel AI Boost NPU (TOPS 13)
- DDR5 (two slots)
- stereo speakers, 1080p FHD webcam + microphone
- LAN 10/100/1000, Intel Wi-Fi 6E AX211 + Bluetooth 5.3
- touchpad, illuminated RGB numeric keypad
Interfaces:
- 1x HDMI 2.1
- 1x USB-C 3.2
- 1x USB-A 3.2
- 2x USB-A 3.1
- 1x LAN RJ45
- 1x 3.5mm audio
Dimensions: 35.74 x 26.90 x 2.39 cm
Weight: 2.43 kg